Εκδότης-Διευθυντής: ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΥΤΥΧΙΔΗΣ
Διευθύντρια Σύνταξης: ΑΡΤΕΜΙΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ
Ηλεκτρονική Ενημέρωση για την Ελλάδα και τον Κόσμο - News - Nachrichten

AΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Διάγνωση του Mass General Hospital : «Ο Κάριους έπαιζε με διάσειση στον τελικό τού Champions League»!

ΑΠΕ-ΜΠΕ/Αντώνης Βαζογιάννης.-(5 Ιουνίου 2018)

Με διάσειση αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο του τελικού UEFA Champions League, ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ, Λόρις Κάριους, σύμφωνα με ανακοίνωση του Γενικού Νοσοκομείου της Μασαχουσέτης στη Βοστώνη. Η 26η Μαΐου 2018 σίγουρα είναι μια ημερομηνία που ο νεαρός Γερμανός τερματοφύλακας δύσκολα θα ξεχάσει, για τα δύο σοβαρά λάθη που έκανε και καταδίκασαν την Λίβερπουλ στον αγώνα απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης στο Κίεβο. Παρ 'όλα αυτά, αναδύονται νέες λεπτομέρειες για εκείνο το κακό βράδυ. Το ιατρικό επιτελείο της Λίβερπουλ έστειλε τον τερματοφύλακά της σε ειδικό στη Βοστώνη την περασμένη εβδομάδα. Ο Κάριους ήταν διακοπές στις ΗΠΑ. Ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ αναφέρεται ότι είχε υποστεί διάσειση κατά τη διάρκεια του αγώνα. Αυτή είναι η «ετυμηγορία» της επίσκεψης για εξετάσεις στο Mass General Hospital στη Βοστώνη στις 31 Μαΐου, πέντε ημέρες μετά τον αγώνα: «Τα συμπτώματα δείχνουν σημειώθηκε σημαντική οπτική-χωρική δυσλειτουργία, διαπιστώνεται μία οπτική διαταραχή, αμέσως μετά το γεγονός (τη σύγκρουση με τον Σέρχιο Ράμος κατά το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, πριν από το πρώτο γκολ που σημείωσε ο Μπενζεμά)», εξήγησε ο δόκτωρ Ζαφόντε, ένας γιατρός που ειδικεύεται σε αυτό το είδος τραυματισμού. «Είναι πιθανό ότι αυτό το συμβάν να έχει επηρεάσει την απόδοση. Προκειμένου να ανακάμψει πλήρως, συνιστούμε να ακολουθήσει προσεκτικά βήματα πριν επιστρέψει στην πλήρη δραστηριότητα». Τα λόγια του γιατρού πιθανόν να μην αρκούν για να επαναξιολογήσουν τον τερματοφύλακα στα μάτια των φιλάθλων του Λίβερπουλ, όμως φαίνεται ότι ο Σέρχιο Ράμος αναδεικνύεται σε παίκτη-κλειδί του τελικού, αφού μετά τον τραυματισμό του Σαλάχ (που έγινε αλλαγή), φαίνεται να επηρέασε και την απόδοση του Κάριους, όταν τον τραυμάτισε στο κεφάλι, αφήνοντας τον πεσμένο στον αγωνιστικό χώρο. Δύο λεπτά αργότερα ο Κάριους έριξε την μπάλα, πιθανώς λόγω της οπτικής διαταραχής, ακριβώς στα πόδια του Καρίμ Μπενζεμά , ο οποίος άνοιξε το σκορ για την Ρεάλ Μαδρίτης. Λίγο πριν το τέλος ο Γερμανός τερματοφύλακας έχασε μέσα από τα χέρια του την μπάλα σε ένα μακρινό σουτ του Μπέιλ, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 3-1.