Διευθύντρια Σύνταξης: ΑΡΤΕΜΙΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ

Ηττες για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

ΑΘΗΝΑ (4 Αυγούστου 2016)

Χάποελ-Ολυμπιακός 1-0
----------------------------------------
 Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από το Champions League, καθώς μετά το 0-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» ηττήθηκε  στο Μπερ Σεβά από τη γηπεδούχο Χάποελ με 0-1, με γκολ που σημείωσε στο 79ο λεπτό ο Τζέντεκ. Ο πρωταθλητής Ελλάδας, που όπως στον πρώτο αγώνα έτσι και στην επανάληψη πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή πορεία του στα πλέι οφ του Europa League.
-----------------------
ΠΑΟΚ-Άγιαξ 1-2
Στα play off του Europa League θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία και ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε με 1-2 από τον Άγιαξ στην Τούμπα στη ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League (1-1 το πρώτο παιχνίδι στο Άμστερνταμ) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Ο Αθανασιάδης έδωσε προβάδισμα στο «δικέφαλο του Βορρά» στο 4ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κλάασεν με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Ο Ολλανδός «χτύπησε» ξανά στο 87΄ με σουτ, χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στον «Αίαντα».